pondělí 16. srpna 2010

"Stará kniha"

Ještě jedna další milá vzpomínka, kterou jsem si tak trochu schovala jako malé pokračování k minulému příspěvku. Je to stará kniha, které jste si jistě už všimli na obrázcích.. Dnes už jen z vyprávění mého tatínka vím, že naše prababička ráda vyšívala a pradědeček zase rád vyřezával ze dřeva nábytek, různé figurky a maloval... nejen do této knihy, kterou si sám v pozdním věku vázal a lepil, ale také obrazy. Tato kniha obsahuje nejen ty jeho malované obrázky, ale i modlitby, verše a fotografie.. Styl, mluva a výrazy z písma odrážejí svoji věrnou dobu kolem roku 1925-1930. Při čtení všeho možného co kniha obsahuje, má člověk pocit, jakoby sledoval "film pro pamětníky"...

Malé střípky...verše"Mladá láska"
Staré vzpomínkové fotografie z rodné vesničky...
Jedna z kreseb..."Pasáček"
...a velmi pěknou tečkou na závěr je v knize stará fotografie s textem, kde všichni vítají doma z války svého milovaného... nebo otce, syna z daleké cesty...

Mějte krásný celý týden...

10 komentářů:

 1. Milá Soničko, úplně jsem se zasnila. Nádherné vyprávění a krásné fotky. Takový poklad určitě opatruješ jako oko v hlavě. Nedivím se, po nás asi zbude jen pár emailu někde v PC. Smutné, ale realita.
  Udělala si mi krásnou chvilku, měj i ty pohodové odpoledne.
  Moc zdravím Helena

  OdpovědětVymazat
 2. Helenko,moc Ti děkuji a dávám Ti ve všem za pravdu.Bohužel to tak asi bude..Vše co mám,těch pár drobností,si velice vážím a ráda si i o tom všem nechám vyprávět.Sama si toho už moc nepamatuji,ale na těch pár vzpomínek které mám nikdy nezapomenu.Právě třeba ty nádherné vzpomínky na prázdniny strávené u babičky na vesnici.Tenkráte jako malinká holčička si ještě pamatuji jak ve kvelbíku prababička u okna vyšívala tu překrásnou dečku.Moc ji opatruji jako vše co mi zbylo.Dokonce i starý kredenc,který je ve sklepě a čeká na renovaci..Ten ukáži někdy příště.I já přeji krásné odpoledne.Soňa

  OdpovědětVymazat
 3. Soni,
  nádherné věci, poklady a odkazy nám zanechali naši předci. Také je uchovávám s úctou a občas k nim usedám a vzpomínám....Třeba povlečení po babičce - to si hned vybavím vůni jejích peřin a už jsem ve vzpomínkách z dětství.
  Na té době bylo nádherné to, že jsme si daleko více povídali a babička vyprávěla příběhy z dětství, z války a o svých předcích.
  Dnes mi připadá, že je na to málo času.........
  Krásné dny
  Jarka

  OdpovědětVymazat
 4. SONIČKO ,TO JE VELKÝ POKLAD ,KTERÝ BY SE MĚL UCHOVÁVAT ,OPATROVAT A PŘEDÁVAT Z GENERACE NA GENERACI .SNAD NAŠE DĚTI, BUDOU MÍT O NĚCO TAKOVÉHO ZÁJEM A BUDOU SI TAKOVÝCH VĚCÍ VÁŽIT ,STEJNĚ JAKO MY .
  HEZKÝ VEČER .BOHDA

  OdpovědětVymazat
 5. Jaruško moc děkuji za Tvůj čas u mě a za moc krásné řádky.My máme ještě opravdu na co vzpomínat.O to jsme bohatší.Naše babičky a dědečkové nám ledacos vyprávěli...Teď je sice opravdu jiná hektická doba,ale naše děti to bohužel už asi nezažijí..ty krásné večery při svíčkách a vyprávění.Hltat každé slovo s otevřenou pusou...atd.My možná tak trochu ještě jsme schopni něco málo vyprávět,ale ty děti dnes o to už ani moc nestojí.Já je tedy pořád jen honím od počítače...Pěkný večer Soňa

  OdpovědětVymazat
 6. Bohdanko,děkuji za psaní a také doufám.Snažím se je aspoň k tomu vést...tak doufejme,že snad ty poklady jednou naše děti nevyhodí a čas od času je také opráší.Příjemný zbytek večera.Soňa

  OdpovědětVymazat
 7. Milá Soni, to ti řeknu, takový poklad se hned tak nevidí a ty jsi určitě na něj náležitě pyšná a hrdá. Teď už vím, po kom jsi ten tvůrčí talent podědila. Taky ráda vzpomínám na čas, kdy jsme se takřka každý víkend scházeli celá rodina u babičky a dědy, nikdo nespěchal, dnes se všichni scházíme tak akorát na pohřbech.
  Krásný den
  Iva

  OdpovědětVymazat
 8. Hei Sonja! Thank you for visiting my blog! I´m so glad that you found it. I came to look here and your blog is very nice and you have so many beautiful pictures here!
  Have a nice week!!
  Hilda from Finland :)

  OdpovědětVymazat
 9. Hei Sonja. Thank you for visiting my blog. I was a little amazed, but also glad that yuo found my blog. I came to look here and you have very beautiful blog and pictures here!
  Have a nice week!
  Hanne from Finland ♥

  OdpovědětVymazat
 10. nádherný poklad opatruješ...veru,mali by sme sa snažiť,aby aj po nás niečo ostalo,aby aj po nás mohli naše deti a vnúčatá opatrovať niečo pre nich vzácne.

  OdpovědětVymazat

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails